Wielka akcja policji w Warszawie. Zatrzymanych kilkunastu kierowców “przewozu osób”

 

Wielka akcja policji w Warszawie. Zatrzymanych kilkunastu kierowców “przewozu osób”

12 zatrzymanych kierowców z podejrzeniem popełnienia przestępstw, odholowanych 13 pojazdów, wnioski do straży granicznej, a także do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To – jak dowiedział się reporter RMF FM – efekty wielkiej policyjnej akcji w Warszawie, której celem było zwalczanie przestępczości popełnianej przez kierowców świadczących usługi przewozowe zamawiane przez aplikację.

Policjanci z komendy stołecznej, ale także z komendy głównej i funkcjonariusze straży granicznej – w sumie kilkudziesięciu mundurowych – ruszyli do akcji późnym wieczorem. Skupili się na okolicach popularnych stołecznych dyskotek i klubów.

Działania rozpoczynali jednocześnie w kilku miejscach, by kierowcy “przewozu osób” nie mogli się ostrzegać o kontrolach. Wylegitymowano 189 osób. Skontrolowano 177 pojazdów.

Okazało się, że kierowcy to głównie cudzoziemcy z Kaukazu a także z Azji Środkowej. Badany był stan trzeźwości, legalność pobytu w Polsce, uprawnienia do prowadzenia pojazdów, dokumenty samochodów, a także ich stan techniczny.

Środki odurzające w samochodach

Ostatecznie w wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano 12 osób, które będą odpowiadać za przestępstwa. Większość z nich miała podrobione dokumenty tożsamości i podrobione uprawnienia do kierowania pojazdami. Część z nich była pod wpływem alkoholu, a także narkotyków. W samochodach natrafiono też na środki odurzające.

Policjanci wystawili też liczne mandaty. Dodatkowo odholowano 13 pojazdów.

Podczas akcji w centrum Warszawy, już w trzech pierwszych przypadkach kontrolowania kierowców i samochodów, wykryliśmy fałszywe dokumenty i dowody rejestracyjne – mówił jeden z funkcjonariuszy.

“Polowanie” na klientów

Zauważono też, że kierowcy działają jak “spółdzielnia”. Podzielili między siebie centrum miasta i odpowiadają za zabieranie pasażerów z poszczególnych lokali. Celem są najczęściej kompletnie pijane kobiety opuszczające kluby. Czasami wygląda to jak “polowanie” – usłyszał reporter RMF FM od uczestnika akcji, który relacjonował, że kierowcy nie tylko przyjeżdżają po zamówieniu z aplikacji, ale także sami na ulicy proponują podwiezienie.

Sprawdzanie legalności pobytu pokazało też, że kilku z zatrzymanych przebywa w Polsce bezprawnie. Potwierdzono też, że część skontrolowanych miała fałszywe dokumenty tożsamości. Ich sprawy mają trafić do ABW, która ma potwierdzić, jaki jest cel pobytu tych osób w naszym kraju, a także, czy ukrywając swą tożsamość, mogą stanowić zagrożenie dla Polski.

Będą kolejne kontrole

Policjanci już zapowiadają kontynuowanie kontroli kierowców i samochodów, którymi świadczone są usługi przewozowe. Pierwsza akcja pokazała ogrom nieprawidłowości, a także zagrożeń, które mogą stwarzać kierowcy bez uprawnień, pod wpływem alkoholu czy narkotyków – mówił jeden z policjantów.

Nie jest wykluczone, że podobne działania zostaną rozszerzone na inne miasta.

2 thoughts on “Wielka akcja policji w Warszawie. Zatrzymanych kilkunastu kierowców “przewozu osób”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *