Warszawa:Freenow współpracuje z revolutem

Współpraca Freenow i Revoluta ma objąć dziewięć europejskich rynków, w tym Polskę

Z opublikowanego komunikatu prasowego wynika, że operator aplikacji taksówkowej Freenow podpisał umowę z fintechem Revolut. W ramach kontraktu kierowcy jeżdżący dla Freenow otrzymają dostęp do szeregu usług finansowych w ramach pakietu Revolut Pro. Umowa ma objąć dziewięć rynków w Europie, na których dostępna jest aplikacja Freenow, w tym Polskę.

Revolut Pro to bezpłatny rachunek dla tzw. freelancerów, czyli osób wykonujących wolne zawody i samozatrudnionych. Pomaga w zarządzaniu płatnościami i wydatkami oraz oferuje usługi dodatkowe. Więcej na jego temat możecie przeczytać w tekście Revolut wprowadził nowe konto Pro.

W ramach współpracy między Revolutem a Freenow kierowcy tej drugiej firmy otrzymać mają m.in. moneyback, a więc zwrot 1,5 proc. wydatków realizowanych kartą wydaną w ramach Revolut Pro, możliwość wymiany pieniędzy po konkurencyjnych kursach w 36 walutach czy opcję korzystania z kart jednorazowych do płatności w internecie. Jednocześnie kierowcy Freenow będą mogli skorzystać z Revolut Readera, czyli mPOS-a (przenośny terminal płatniczy).

Revolut przez pewien okres swojego funkcjonowania był postrzegany jako wytrych prawny dla osób znajdujących się w sytuacji konfliktowej z urzędem skarbowym. Konto zakładane w aplikacji Revolut (należy pamiętać, że NIE jest to bank!) funkcjonowało poza jurysdykcją prawa polskiego, ponieważ fizycznie konto zarejestrowane było na terenie Wielkiej Brytanii.

Jakiś czas temu pojawiła się możliwość zakładania lokat w aplikacji Revolut. Bank z którym współpracuje fintech to Aion, posiadający licencję wydawaną przez nadzór finansowy królestwa Belgii. W przypadku problemów z płynnością finansową banku Aion, to belgijski fundusz gwarancyjny wypłacać nam będzie pieniądze. Wiąże się to również z inną kwestią – jeżeli obywatel Polski będzie chciał założyć lokatę w aplikacji Revolut to musi pamiętać, że jako osoba fizyczna zobowiązany jest do zadbania o odprowadzenie podatku od uzyskanych odsetek. Tzw. podatek Belki nie jest automatycznie odprowadzany, ani przez Aion ani Revolut, dlatego by utrzymywać lokatę zgodnie z literą prawa klient sam musi zatroszczyć się o rozliczenie się z przychodów uzyskanych z aplikacji.

Zapytacie, no dobrze ale skoro moje pieniądze znajdują się na koncie zagranicznym to czy urząd skarbowy ma dostęp do moich pieniędzy w Revolut? Odpowiedź jest złożona. Kwestia komunikacji pomiędzy Revolut a urzędem skarbowym budzi coraz większe zainteresowanie użytkowników tej aplikacji – i słusznie. Revolut udostępnia klientom możliwość zarobienia na lokatach, a urząd skarbowy jest organem żywo zainteresowany tym ile i w jakim czasie obywatel uzyskuje przychodu.

Czy urząd skarbowy ma dostęp do Revolut?

Sytuacja z użytkowaniem aplikacji i karty od fintechu Revolut zmieniła się już jakiś czas temu, kiedy to przedsiębiorstwo uzyskało licencję bankową na Litwie. Uzyskanie jej miało swoje zalety – pozwoliło to na zabezpieczenie środków na kontach klientów Revoluta oraz możliwość poszerzenia oferty o nowe produkty finansowe. Oznaczało to również zmiany prawne w funkcjonowaniu Revoluta: fintechowi z perspektywy prawnej zaczyna być coraz bliżej do rozpatrywania go jako banku w rozumieniu prawnym, chociaż nie jest on nim w pełni. Sam usługodawca bardzo enigmatycznie i nie dość wyczerpująco odpowiada na pytania klientów w zakresie tego czy urząd skarbowy ma dostęp do wglądu na konta Revolut.

W momencie uzyskania licencji bankowej na Litwie, Revolut został zobligowany do corocznego udostępniania władzom na Litwie informacji o kontach swoich użytkowników. Informacji powinien udzielać również na żądanie władz, jeżeli takowe pojawią się poza standardowym zeznaniem z końca roku. Co istotne dla polskich użytkowników, automatyczne informacje o naszych finansach przekazywane są wyłącznie w obrębie państwa litewskiego. Nie jest to jednak koniec zobowiązań, którym podlega Revolut.

Relacja Revolut a urząd skarbowy w Polsce regulowana jest prawnie w ramach standardów OCED, czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W ramach współpracy międzynarodowej litewski organ zobowiązany jest do gromadzenia informacji podatkowych i dalsze przekazywanie ich krajom znajdującym się w OCED. Jest to konsensus utworzony w celu usprawnienia odpowiedzialności podatkowej i jest obowiązkiem, który spełniać muszą wszystkie kraje wchodzące w skład OCED – w tym i Polska.

Czy w związku z tym urząd skarbowy ma dostęp do kont w Revolut? Nie istnieje cykliczne zbieranie i zapisywanie danych, tak jak to dzieje się w przypadku urzędu skarbowego Litwy. Istnieje natomiast stała współpraca pomiędzy odpowiednimi organami w Polsce i na Litwie. Co więcej Revolut nie zobowiązuje się w swoich umowach z klientami do zatajania informacji odnośnie ich kont przed urzędem skarbowym funkcjonującym w rodzimym kraju klienta. Ostateczną odpowiedzią jest: tak w konflikcie Revolut a urząd skarbowy aplikacja jest bezsilna. W sytuacji kontaktu między Revolutem a urzędem skarbowym, fintech jest zobowiązany do przekazania naszych danych jeżeli wystosowane zostanie zapytanie o takowe.

Czy Freenow  czegoś się obawia ?

Z  informacji  do jakich dotarła redakcja Taxi News firmy z jakimi współpracuje  Freenow mają  kontrole Krajowej Administracji Skarbowej z powodu braku prowadzenia ewidencji.

Zagranie jakie zrobił  prezes jasno wskazuje  na wyprowadzaniu pieniędzy oraz próbą ucieczki przed Krajową Administracją Skarbową.

Polska skarbówka nie daje możliwości dopisania Revolut do białej listy podatników VAT. Revolut jest wirtualnym rachunkiem bankowym, co oznacza, że w rozumieniu Prawa bankowego nie może być traktowany jak rachunek rozliczeniowy. Dlatego też dotychczas nie znalazł się na białej liście podatników.

Z tego powodu przedsiębiorcy korzystający z niego jako jedynego rachunku bankowego powinni pomyśleć o uruchomieniu dodatkowego, który może zostać wpisany na białą listę. Większość firm nie istnieje  na białej liście oraz nie placi podatku vat

Obowiązujące od stycznia 2019 roku przepisy nakazują sprawdzić płatnikowi faktury czy rachunek odbiorcy jest umieszczony na białej liście. Brak możliwości dodania rachunku biznesowego Revolut do tego wykazu, może skutkować nie tylko utratą zaufania potencjalnych płatników, ale także brakiem możliwości zaliczenia płatności o wartości co najmniej 15 tys. zł zrealizowanej na takie konto do kosztów prowadzonej działalności. Przedsiębiorca musi liczyć się także z sankcjami skarbowymi.

Revolut nie udostępnia wydzielonego rachunku VAT do split payment. Jak tłumaczy na swojej oficjalnej stronie: regulacja ta jest obowiązkowa dla polskich banków, natomiast Revolut jest podmiotem, którego sprawy reguluje prawo Wielkiej Brytanii. Nie ma więc możliwości otwarcia oddzielnego rachunku VAT zgodnie z zasadami polskiego split payment.( mechanizm płatności za faktury, po zastosowaniu którego kwota VAT wpłynie na konto VAT, a kwota netto – na rachunek rozliczeniowy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *