Uber używa oprogramowania szpiegowskiego

UBER SZPIEGUJE

UberFiles zostało odkryte, że Uber wykorzystuje technologię szpiegowską

UBER nie ma ostatnio dobrej prasy. Dostaje baty z każdej strony. Od niezadowolonych klientów, pracowników, poprzez zachowanie szefostwa firmy, a także konkurencję w postaci taksówkarzy i policję ścigającą kierowców .Teraz okazało się, że kierowcy stosowali tajną aplikację Greyball, która oszukiwała policję, a zatem także władze kilku krajów.

Jest to technika, która za pomocą technologii szpiegowskiej została wykorzystana, aby Uber mógł zidentyfikować agentów sił bezpieczeństwa miasta i „zawetować” ich przed użyciem aplikacji, pokazując mapę bez dostępnych samochodów lub z „duchem samochodów”

Program miał za zadanie zbieranie informacji z aplikacji UBER-a, a także innych źródeł, które miały identyfikować i śledzić osoby oddelegowane do sprawdzania, czy zakaz operowania w danym mieście jest respektowany. Dzięki aplikacji Greyball osoby takie nie mogły zamawiać kursów – były one automatycznie odrzucane.

Dodatkowo aplikacja podmienia programy na smartfonach osób inwigilowanych na wersję, która pokazuje fałszywe pojazdy UBER-a, tak zwane duchy. Ciekawostką może być także doniesienie o specjalnym oznaczeniu terenów wokół komisariatów policji – wezwanie kierowcy UBER-a z tej okolicy otrzymywało specjalne oznaczenie „podejrzany”. System analizował także płatności kartami kredytowymi, weryfikując ich pochodzenie – czy aby nie są używane przez osoby związane z policją. Analizowano nawet portale społecznościowe, aby sprawdzić, czy dany klient nie pracuje w policji lub w instytucjach związanych z władzami danego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *