Trudna przeszłość Ubera

Trudna przeszłość Ubera nawiedza sprawę karną byłego szefa bezpieczeństwa

 

Amerykański sędzia odrzucił próbę odrzucenia zarzutów o oszustwo internetowe przeciwko byłemu pracownikowi Ubera oskarżonemu o próbę ukrycia przestępstwa komputerowego.

Były szef ochrony Uber, Joseph Sullivan, zostanie postawiony przed zarzutami karnymi po tym, jak wczoraj sędzia okręgowy USA William Orrick odrzucił jego twierdzenie, że prokuratorzy nie „odpowiednio” twierdzą, że celem rzekomego wprowadzenia w błąd w sprawie naruszenia bezpieczeństwa było sprowadzenie kierowców Ubera do pozostania z platformą i nadal kontynuować opłaty za usługi.

 

W grudniu zeszłego roku federalna ława przysięgłych wydała zastępujący akt oskarżenia, dodając oszustwo do listy zarzutów toczących się przeciwko Sullivanowi za jego rolę w rzekomej próbie zatuszowania naruszenia bezpieczeństwa w Uberze z 2016 roku. Incydent doprowadził do kradzieży około 57 milionów rekordów użytkowników i kierowców.

W 2020 roku Sullivan – który pracował również dla eBaya, Facebooka i PayPala – został oskarżony o utrudnianie o wymiarom sprawiedliwości i wprowadzenie w błąd (ukrywanie wiedzy o przestępstwie przed organami ścigania) przez amerykańskiego prokuratora okręgowego północnej Kalifornii, innego byłego pracodawcy

Chociaż w akcie oskarżenia nie stwierdza się, że Sullivan złożył jakiekolwiek fałszywe oświadczenia bezpośrednio tym kierowcom, twierdzi się, że składanie fałszywych oświadczeń wobec innych było częścią jego planu oszustwa. ”, mówi wczorajszy nakaz, wydany w sądzie w San Francisco.

Uber zakończył zatrudnienie Sullivana po tym, jak dowiedział się o zakresie naruszenia bezpieczeństwa.

Prokuratorzy oskarżyli byłego CSO o zorganizowanie wypłacenia sprawcom 100 000 USD w bitcoinach, a jednocześnie zmuszenie ich do podpisania umów o zachowaniu poufności, w których fałszywie stwierdzono, że nie ukradli danych.

We wrześniu 2018 r. Uber zapłacił 148 mln USD , aby uregulować roszczenia wszystkich 50 stanów USA i Waszyngtonu aby ujawnić naruszenie bezpieczeństwa.

Według prawników, którzy rozmawiali z serwisem Newswire Law360 , kiedy wniesiono akt oskarżenia w 2020 r., jest to pierwszy przypadek, w którym szef amerykańskiej firmy „poniósł odpowiedzialność karną za rzekome ukrywanie naruszenia danych”, co może wiązać się z podobnymi sytuacjami firm. Ich prawnicy, bardzo uważnie obserwują tę sprawę.

 

Teraz, pięć lat później, gdy staje w obliczu zarzutów kryminalnych wynikających z rzekomego tuszowania masowego wycieku danych, Sullivan chce postawić przed sądem  firmę , jej obecnego dyrektora generalnego i poprzedni zespół zarządzający przed

Były szef ochrony twierdzi, że był ofiarą naruszenia bezpieczeństwa danych przez dyrektora generalnego.

 

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *