Nowy mandat dla taksówkarzy i przewoźników.

Trwająca od ponad roku pandemia COVID-19 wymusza na kierowcach firm przewozowych ciągłe śledzenie nowych rozporządzeń, które stają się obowiązującym prawem. I tak od soboty 10 kwietnia br. obowiązuje nowy taryfikator mandatów zaproponowany przez MSWiA. Wśród zmian możemy znaleźć niewinnie brzmiący Art. 117 kw. dotyczący utrzymania czystości i bezpieczeństw sanitarnego w obrębie nieruchomości, do którego został dopisany  §2 o następującym brzmieniu:
Tej samej karze podlega przewoźnik obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym. Jak widać nowy paragraf jest skierowany wprost w przedsiębiorców trudniących się przewozem osób, kierowców busów czy taksówek. Podczas kontroli policjant może nałożyć mandat między 100 a 250 zł np. za brak środka dezynfekcyjnego czy wprost za brud w aucie. Oczywiście kierowca ma prawo nie przyjąć mandatu, ale w takim wypadku sprawa trafi do sanepidu, gdzie grzywna może wynieść nawet 30 tyś. zł.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że przepis mówi o przewoźnikach wobec czego, nie obowiązuje osób nie będącymi przedsiębiorcami, a trudniącymi się przewozem okazjonalnym.

Adam Stępień
Autor jest właścicielem serwisu www.marszrutka.pl oraz jednym z łódzkich taksówkarzy.


Treść pochodzi ze strony Strefa Info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *