Uber ubolewał, że zbiór decyzji podejmowanych przez Sąd Federalny “nie uwzględnia faktu, że kierowcy i kurierzy nie chcą być zatrudnieni”
Najwyższy szwajcarski organ sądowy wskazał w piątek, że kierowcy Ubera muszą być uważani za pracowników , potwierdzając decyzję podjętą przez Genewę, która wzywa firmę do przestrzegania przepisów w celu kontynuowania działalności.
Trybunał Sprawiedliwości kantonu Genewa „nie popadł w arbitralność w zakresie usługi przewozowej, utrzymując stosunki robocze między kierowcami Ubera działającymi w Genewie” a spółką, wskazał w komunikacie Sąd Federalny. „Oczywiście, kierowcy Ubera nie mogą być już uważani za samozatrudnionych, ale są uznawani za pracowników” – skomentowały władze kantonu Genewa w komunikacie prasowym. „Spółka będzie więc musiała zaprzestać działalności, dopóki będzie przestrzegać prawa” – dodali.
Setki kierowców dotkniętych
Od północy w sobotę Uberowi nie wolno więc kontynuować swojej działalności na terytorium Genewy. Saga prawna między Uberem a Stanem Genewa, której początki sięgają 2019 roku, znajduje więc swój epilog.
Decyzja podjęta przez Sąd Federalny stanowi według kantonu Genewy „duży krok naprzód w zakresie poszanowania warunków pracy, ochrony pracowników i walki z nieuczciwą konkurencją. Opcja Uber Taxi jest już dostępna w wielu szwajcarskich miastach, takich jak Berno, Zurych czy Lozanna.
W komunikacie prasowym Uber wskazuje, że setki kierowców VTC są zaniepokojone w Genewie.
Firma z siedzibą w Kalifornii wyjaśnia, że decyzja sądu federalnego „nie pozostawia im innego wyboru, jak tylko czasowe zawieszenie (jego) usług przewozów w gminie, podczas gdy my ponownie skontaktujemy się z odpowiednimi władzami, aby znaleźć akceptowalne rozwiązanie dla wszystkich.
Uber ubolewał, że wszystkie decyzje podejmowane przez Sąd Federalny „nie uwzględniają faktu, że kierowcy i kurierzy nie chcą być zatrudnieni
Źródło TV7