Przewozy na aplikacje pod lupą służb

Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego biorą pod lupę “przewozy na aplikację”.

Funkcjonariusze wzięli na cel kierowców popularnych aplikacji do zamawiania przejazdów wynikiem ich działań jest udaremnienie  posiadanie skradzionych lub fałszywych dokumentów  czy jazda pod wpływem narkotyków .

W wyniku przeprowadzonych kontroli drogowych przewozu osób stwierdzono zlecanie przez licencjonowanego pośrednika usług przewozowych przedsiębiorcom nieposiadającym odpowiedniej licencji na przewóz osób. W związku z tym na pośrednika została nałożona kara pieniężna na podstawie przepisów ustawy o transporcie drogowym, a przez GITD zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w przedmiocie jej cofnięcia .  Jak informuje GITD będzie wszczęte postępowanie administracyjne  cofnięcia licencji w pośrednictwie  przekazywaniu zleceń, gdyż jedna z większych firm świadczących usługi pośrednictwa przy przewozie osób za pomocą aplikacji, zlecała wykonywanie przewozów firmom i przedsiębiorcom, którzy nie posiadali stosownych licencji taxi.

Ponadto przez półtora roku – od stycznia 2021 do lipca 2022 roku – policja odnotowała np. 62 przestępstwa o charakterze seksualnym, właśnie w pojazdach zamawianych przez aplikację. Na liście zatrzymanych w tych sprawach pojawiali się obcokrajowcy: Gruzini, Tadżykowie, Uzbecy, Algierczycy. Czasami jednak policja miała trudności z  sprawców zdarzeń drogowych , gwałtów i innych czynności seksualnych  co podkreślała niejednokrotnie prokuratura .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *